ATN AÇIK DEVRE VE KAPALI DEVRE SU SOĞUTMA KULESİ
ATN Su Soğutma Kuleleri çeşitli amaç ve büyüklükteki endüstriyel tesislere soğutma suyu sağlamak için tasarlanmış yapılardır. Merkezi iklimlendirme sistemleri, insanların toplu olarak yaşadıkları mahalleri, dış hava şartlarına göre bir merkezden ısıtır ya da soğuturken aynı zamanda havayı insan sağlığı için şartlandıran (nemlendiren, temizleyen vb.) sistemlerdir. Yaygın olarak kullanılan soğutma kulelerinde, kulenin içinden geçerken suyun hava ile teması sonucu bir kısmı buharlaşarak atmosfere verilir, bu esnada soğutma suyu üzerindeki ısının bir kısmı buharlaşma vasıtası ile atmosfere verilerek suyun soğuması sağlanmış olur. Soğutma kulelerinin çalışma prensibi, açık devre ve kapalı devre olarak ikiye ayrılır

Su Soğutma Kulesi Seçimi

Su Soğutma kulesinin seçimi birçok ölçüte bağlıdır. Bulunulan yerin iklim şartları, merkezi iklimlendirme sisteminin soğutma kapasitesi ve kulenin konulacağı yerin durumuna göre seçilecek soğutma kulesi tasarım özellikleri bu seçimde etkili olmaktadır. Ancak merkezi iklimlendirme sistemine en uygun kule seçimini yapabilmek için, kule tasarımında ve hesaplamalarda kullanılmak üzere aşağıdaki bilgilerin bilinmesi gereklidir.

Bunlar;

Soğutulacak su debisi veya kule kapasitesi
Soğutulacak su giriş sıcaklığı
Soğutulacak su çıkış sıcaklığı
Bulunulan yerin yağ termometre sıcaklığı
Yerleştirileceği yerin planı ve mekândaki kat planı, yükseklik, genişlik, ağırlık görünüm gibi mimari sınırlamalar
İstenilen ses seviyesi, kule yakınlarında gürültülü hassas mekânların olup olmaması
Kulenin yıl içinde kullanılma zamanları ve kullanılacak yerdeki iklim şartları (donmaya karşı önlem için)
Kullanılacak suyun analizi
Deniz seviyesinden yüksekliği

 

 

İSTENİLEN KAPASİTEYE GÖRE İMALATLARIMIZ MEVCUTTUR.

Su Soğutma Kulelerin Montaj Yerini Hazırlama ;

Montaj yerinin belirlenmesinde ayrıca kule sayısı, kulenin monte edileceği alanın çevresindeki yapı elemanları (duvar, çatı vb) ile kulenin gerektiği zaman bakım ve onarımlarının yapılabilmesi için kenarlarda bırakılması gereken boşluklar da hesaba katılmalıdır. Kısaca montaj yeri, kule ya da kulelerin üzerine rahatça sığabileceği, servis ve bakım hizmetleri için yeterli alan sağlayabileceği büyüklükte ve üzerindeki ağırlığı güvenli bir şekilde taşıyabilecek sağlamlıkta bir zemin olmalıdır.

Projede, soğutma kulesinin yeri gösterilmektedir. Bu yer, arazinin ve yapının durumuna göre, toprak üstü bir zemin olabileceği gibi, yapının mevcut bir betonarme betonu üzeri de olabilir. Her iki durumda da zeminin, su soğutma kulesi için hazırlanması gerekir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, cihazın montajında imalatçı firmanın teknik şartlarına mutlak suretle uyulması gerektiğidir. Su Soğutma Kulesi Nedir?

 

“ ATN SU SOĞUTMA KULELERİMİZDE CE BELGESİ BULUNUP 2 YIL GARANTİLİDİR.

İMALATLARIMIZDA ASLA KALİTEDEN VE HASSASİYETTEN ÖDÜN VERMİYORUZ..”